ვნახოთ გენიალური, ჰოლანდიელი პოსტიმპრესიონისტი მხატვრის ვინსეტ ვან გოგის შემოქმედება, უდიდესი პოლონელი პიანისტისა და კომპოზიტორის,ფრიდერიკ შოპენის მუსიკის ფონზე.
ფრიდერიკ შოპენის ნოქტურნი ოპ.9 N 2
საგანმანათლებლო ბლოგი განკუთვნილია იმ ადამიანებისათვის ვისაც უყვარს მუსიკა და აინტერესებს მუსიკის შესწავლა.
კლასი/კლასები
|
VIII-კლასი
|
საგანი
|
მუსიკა
|
მასწავლებელი
|
მარინე გიგაშვილი
|
ჩატარების
დრო
|
4.02.2019
|
გაკვეთილის
თემა
|
XVIII-XIX-საუკუნეში
ვენა, როგორც ევროპის კულტუტული ცენტრი.,,ვენის კლასიკური სკოლა’’.
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
|
45
|
კლასის
დახასიათება
|
კლასში არის 2 მოსწავლე,
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მოსწავლე
კლასში არ არის,მოსწავლეები აქტიურად არის ჩართული სასკოლო ღონისძიებებში,კლასი გამოირჩევა
მაღალი აკადემიური მოსწრებით.
|
|||||||||||||
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები შეისწავლიან XVIII-XIX სს-ვენის კლასიკური სკოლის მნიშვნელობას, ევროპის მუსიკალური
კულტურის განვითარებაში.გაიხსენებენ იმ კომპოზიტორების შემოქმედებას და
ბიოგრაფიულ შტრიხებს რომელი კომპოზიტორებიც დაკავშირებული არიან ვენის კლასიკურ სკოლასთან,მოისმენენ მუსიკალურ
ნაწარმებებს და გააკეთებენ ანალიზს.
VIII.5.მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.
მუს.VIII.7. მოსწავლე იცნობს
და შეუძლია ქართული და მსოფლიო მუსიკალური
ხელოვნების ცნობილი ნიმუშების დახასიათება.
მუს.VIII.6. მოსწავლეს შეუძლია გააცნოს თანაკლასელებს მუსიკალური ხელოვნების
ნიმუში ან მუსიკოსის შემოქმედება.
მუს.VIII.8. მოსწავლე აღიქვამს მუსიკას, როგორც ინფორმაციისა და კომუნიკაციის საშუალებას.
|
|||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი
|
I ფაზა - „გამოწვევა“
აქტივობა1 ( 5წთ)
მისალმების შემდეგ მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვას: -გავიხსენეთ ი.ჰაიდნის,ვ.ა.მოცარტის
და ლ.ვ.ბეთჰოვენის შესახებ რა იცით.(კითხვა-პასუხი)
აქტივობა 2 ( 5წთ) შემდეგ ვაძლევ დავალებას
(ინდივიდუალური მუშაობა)კომპოზიტორები დაუკავშირონ ქვეყანას სადაც დაიბადნენ.
დაადგინეთ შესაბამისობა:
1)ავსტრია
ა)ი. ჰაიდნი
ბ)ლ.ვ.ბეთჰოვენი
II
ფაზა -„ შინაარსის რეალიზება“
აქტივობა 3. მინი ლექცია (5წთ)მოსწავლეებს მინი ლექციის სახით ვაწვდი
საგაკვეთილო მასალასთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
აქტივობა 4. მუსიკის მოსმენა,ანალიზი, საკლასო
დავალება(15 წთ)
მოსწავლეები მოისმენენ მუსიკალურ ნაწარმოებებს
ვენის კლასიკოსების შემოქმედებიდან,გააკეთებენ მუსიკალური ნაწარმოებების ანალიზს,რა ჟანრის ნაწარმოებებია,საგუნდოა თუ
ინსტრუმენტული,შემდეგ მოსმენილ ნაწარმოებებს დაუკავშირებენ შესაბამის
კომპოზიტორებს(წყვილში მუშაობა).
დააკავშირეთ მოსმენილი ნაწარმოებები
კომპოზიტორებთან ისრით.
3.სიმფ. ,,ლიტავრების ტრემოლო“. ლ.ვ.ბეთჰოვენი
აქტივობა 5. მოსმენა (10 წთ) სამი ნაწარმოების და ამოცნობა თუ რომელი მათგანია
ევრო კავშირის ჰიმნი.ნაწარმოებების მოსმენამდე მოსწავლეები იგებენ რომ
ბეთჰოვენის მე-9 სიმფონიის ფინალი ევროკავშირის ჰიმნად 1972 წელს ევროსაბჭომ გამოაცხადა.
https://www.youtube.com/watch?v=iTsQk7IKyTk(ჰიმნის ბმული).
მოსასმენი მასალა:
1.ვ.ა.მოცარტის
რეკვიემიდან ,,ლაკრიმოზა’’.
2.ლ.ვ.ბეთჰოვენის მე-9
სიმფონიის ფინალი.
3.ი.ჰაიდნის
ორატორია,,წელიწადის დრონი“.
წარმოებების
მოსმენის შემდეგ სამუშაო ფურცლებზე
ინდივიდუალურად შეასრულებენ შემდეგ დავალებას:
უპასუხეთ სწორია თუ მცდარი
დებულება.
ა)ევროკავშირის ჰიმნი
გამოიყენეს ვ.ა.მოცარტის რეკვიემთან -მცდარია
ბ)ევროკავშირის ჰიმნი
გამოიყენეს ლ.ვ.ბეთჰოვენის მე-9 სიმფონიისფინალიდან - სწორია
გ)ევროკავშირის ჰიმნი
გამოიყენეს ფ.ი.ჰაიდნის ორატორიიდან,,წელიწადის დრონი.-მცდარია.
III ფაზა
აქტივობა 6(4წთ) გაკვეთილის შეჯამება
(მოსწავლეები გააკეთებენ შეჯამებას. გაიხსენებენ
რაზე იმუშავეს, რა მოეწონათ ყველაზე მეტად, შეავსებენ ასოციაციური კავშირების
რუკას.)
აქტივობა 7 (1წთ) საშინაო დავალება
,,ვენის კლასიკური სკოლა’’,პრეზენტაციის
მომზადება ვენის კლასიკოსების ცხოვრებაზე და შემოქმედებაზე მომდევნო
გაკვეთილისთვის.დამატებითი ინფორმაციის მოძიება ინტერნეტში ვიკიპედიაზე.
|
|||||||||||||
მოსალოდნელი პრობლემები
და შესაძლო პრობლემის გადაჭრის გზები
|
ვფიქრობ მოსწავლეებს
შესაძლოა გაუჭირდეთ ორატორიის და რექვიემის მოსმენის დროს ანალიზი,თუმცა ამ ჟანრის
სხვადასხვა ნიმუშებს ვასმენინებდი წინა გაკვეთილზე,ასევე მოსწავლეებმა იციან ამ ჟანრების
დანიშნულება და მნიშვნელობა თუ რისთვის ქმნის
კომპოზიტორი.
|
|||||||||||||
სასწავლო რესურსები
|
მუსიკის
სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,აუდიო
ჩანაწერი,http://youtube.com/watch?v=iTsQk7IkyTk(ჰიმნის ბმული) A4-ფორმატის ქაღალდი(მოსწავლისათვის სამუშაოდ
განკუთვნილი),ასოციაციური კავშირების რუკა.
|
|||||||||||||
შეფასება და თვითშეფასება
(შეფასების კრიტერიუმები, მეთოდები და საშუალებები)
|
მოსწავლეები შეფასდებიან
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი კრიტერიუმებით,ასევე შეფასების რუბრიკით.გაკვეთილი
შეფასდება გაკვეთილის გეგმის შეფასების კრიტერიუმებით.
|
კრიტერიუმი შკალა.
|
დაბალი
1-3
|
საშუალო 4-6
|
კარგი
7-8
|
საუკეთესო
9-10
|
საშინაო დავალება
|
დავალება არასრულადაა
შესრულებული ან საეთოდ არ ააქვს.
|
დავალება არ არის სრულად შესრულებული ზოგიერთი საკითხი ბუნდოვანია.
|
დავალება შეასრულა თვალსაჩინოების
გარეში
|
დავალება შესრულებული იყო საუკეთესოდ
|
გაკვეთილზე
ჩართულობა(პრაქტიკა).
|
საგაკვეთილო პროცესში არ არის ჩართული არ უსმენ
მუიკალურ ნაწარმოებს,ვერ მუშაობს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურად.
|
მოსწავლე პასიურია, ნაკლებადაა
ჩართული საგაკვეთილო პროცეში.ზოგჯერ უსმენს მუსიკას ზოგჯერ
ეთიშება საგაკვეთილო პორცესს.ზოგჯერ ახერხებს როგორც ჯგუფურად ასევე
ინდივიდუალურამუშაობას ზოგჯერ კი უჭირს.
|
საკავეთილო პროცესში ჩართულია,უსმენს მუსიკას,
მუშაობს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურად თუმცა უშვებს შეცდომებს.
|
მუსიკის მოსმენის დროს გამოავლინა საუკეთესო
ჩართულობა.უშეცდომოდ მუშაობს როგორც ჯგუფურად ასევე ინდივიდუალურად.
|
მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი.
|
მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი ვერ მოახდინა უყურადღებობის
გამო.
|
მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი არ იყო
სრული
|
საკმარისად არ იყო წარმოდგენილი
მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების ანალიზი.
|
მოსმენილი მუსიკალური ნაზარმოების ანალიზი იყო საინტერესო და სრულყოფილად წარმოდგენილი.
შინაარსობრივად დახვეწილია და უშეცდომოდ პასუხობს
ყველა მოთხოვნებს.
|
ახალი
ათვისება(თეორიული მასალა).
|
გაკვეთილის ათვისებაც ვერ მოახერხა
სათანადოდ.
|
მოსწავლემ შეცდომებით
აითვისა ახალი მასალა, გამოკითხვაში
ნაკლებადაა ჩართული.
|
გაკვეთილი აითვისა კარგად
დაუშვა , რამდენიმე შეცდომა.
|
გაკვეთილი აითვისა
სრულად და უშეცდომოდ
|
#
|
კრიტერიუმები
|
კრიტერიუმის დაკმაყოფილება
|
1
|
გაკვეთილისასწავლომიზნებისშესაბამისობაეროვნულსასწავლოგეგმასთან.
|
დიახ
|
2
|
ისეთი მიზნებისფორმულირება, რომლებიც
ექვემდებარება გაზომვასდაშეფასებას.
|
დიახ
|
3
|
მოსწავლეთაწინარეცოდნისგათვალისწინება.
|
დიახ
|
4
|
აქტივობებისშინაარსისშესაბამისობაგაკვეთილისმიზანთან/მიზნებთან.
|
დიახ
|
5
|
აქტივობებსშორისლოგიკურიდათანამიმდევრულიმიმართებებისდაცვა (მაგ.: „სკაფოლდინგის“მეთოდისგამოყენება).
|
დიახ
|
6
|
აქტივობებისმრავალფეროვნება.
|
დიახ
|
7
|
შეფასებისსახეობების
(განმსაზღვრელი-განმავითარებელი) მრავალფეროვნებადაგაკვეთილისმიზნებთანშესაბამისობა.
|
დიახ
|
8
|
მოსწავლეზეორიენტირება
– მოსწავლეთაჩაბმა სასწავლო პროცესში, ინტერაქციადაინდივიდუალურითავისებურებებისგათვალისწინება.
|
დიახ
|
9
|
თვალსაჩინოების
(მათშორის, რეალიზებისადააუდიოვიზუალურისაშუალებების)
დათანამედროვესაინფორმაციოტექნოლოგიებისმიზნობრივიგამოყენება.
|
დიახ
|
10
|
აქტივობებისთვისგანსაზღვრულიდროისრაციონალურობა.
|
დიახ
|
11
|
გაკვეთილისდაგეგმვისასშიდადასაგანთაშორისკავშირებისგათვალისწინება.
|
დიახ
|
12
|
საშინაოდავალებისშესაბამისობაგაკვეთილისმიზანთან.
|
დიახ
|
ა
|
ბ
|
გ
|
||
1
|
||||
2
|
ვნახოთ გენიალური, ჰოლანდიელი პოსტიმპრესიონისტი მხატვრის ვინსეტ ვან გოგის შემოქმედება, უდიდესი პოლონელი პიანისტისა და კომპოზიტორის,ფრიდერიკ ...